Kar mı geliyor?

Fakirhanemizin çalışma odasındayız.

Hanım yeni bir resim çalışması için şövalesinin başında… Bendeniz elime kağıt kalem mi, tablet mi yoksa devam ettiğim kitaplardan birisini mi alsam diye seçenekler arasında gidip geliyorum.

Çay bardakları boşaldı. Ayaklarımı uzattığım yerden kıpırdayıp rahatım bozulmasın isteyen eşim kalemlerini bir kenara bırakıp çayları tazelemeye gitti.

Cama vuran tıkırtılara kafamı çevirdim. Cama yapışıp kalmış iri taneleri gördüm. Bunların ardından sokağın alaca karanlığı hep ayrı bir hoşlukta gözükür.

Ne vakit fakirhanemizin çalışma odasının camına kışın bu damlalar iricene ve sesli bir şekilde vursa sabaha karşı uzak memleketten gelecek bir beyaz örtüyü haber verir.

Bakalım bu defa da öyle olacak mı?

Bakalım poyrazdan gelen rüzgarla camımıza vuran bu damlaların yerinde sabah vakti o beyazlığı görecek miyiz? Hani evden çıkıp işe güce gitmesi olmasa varsın yollar kapansın kardan ama… Yollarda milyonlarca insan gibi yine sersefil olmak da var. Neyse! olacağa ve öleceğe çok karışmamak lazım.

Cama vuran damlalara dönecek olursak bu anın karesini almak istedim. Üşengeçliğim üzerindeydi ve laf aramızda cep telefonu ile denedim. Tabi ki olmadı.

Damlaları ön planda tutup arka planda sokağın görüntüsünü bulanıklaştırarak damlaları keskin bir şekilde ortaya çıkartmam gerekiyordu.

Bunu yapabilmenin en güzel yönü objektifleri AF (Otomatik odaklama) modundan MF (elle odaklama) moduna alarak netleme ve odaklamaları elle vermenenizdir.

Her iki makineme de hafıza kartı yerleştirip elde çekmeyi denedim. Enstantane süresi el titremesini telafi edebilmenin ötesinde olduğu için başarılı kareler olmadı.

Üşengeçliği yenip tripod kurdum.

Evvela vizörü olmayan aynasız Samsung NX 300M ile bir iki kare aldım. Vizör olmayınca makinenin LCD ekranına muhtaçsınız ve netleme keskinliğini bu LCD ekrandan özellikle benim gibi yakını görme konusunda sıkıntı yaşayanlar layıkı ile ayarlayamayabilirler. Neticede ne kadar görebildiysem o kadarlık bir çalışma yapabildim.

Samsung NX 300M

Daha sonra da Canon EOS 700D hazretlerini elime aldım. Gözümü vizöre dayadım ve netleme halkası ile damlacıkları en keskin görebildiğim noktaya kadar ayarlamalarımı yaptım. Galiba daha başarılı oldu.

Bu arada tripod kullandım. ISO’yu 100’e çektim ve exposure için biraz daha ışığı kıstım. Bu noktada hangisinde daha iyi olduğunu anlamak için birkaç farklı poz denemenizde fayda var.

Canon EOS 700D

Tripodu topladım. Çektiğim resimleri bilgisayara aktardım.

Bu arada bu yağmur sabaha kadar kara çevirir mi acaba? İş var güç var, onca yol var! Bir ilkokul öğrencisi gibi naif bir şekilde kar tatili beklesem ya!

Olmaz mı?

Kategoriler:gökyüzüEtiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.